• tel.: 0905 887 140
  • e-mail : maros@maroschamula.sk

Všetko, čo musíte vedieť predtým, ako sa pustíte do refinancovania hypotéky

10feb, 2017
0
Základným faktorom pre klienta by mala byť úspora, nový dlh by mal byť samozrejme nižší, t.z. nižšia mesačná splátka a tým aj celková preplatenosť. Okrem nižšej úrokovej sadzby treba sledovať…

Všetko, čo musíte vedieť predtým, ako sa pustíte do refinancovania hypotéky

Základným faktorom pre klienta by mala byť úspora, nový dlh by mal byť samozrejme nižší, t.z. nižšia mesačná splátka a tým aj celková preplatenosť. Okrem nižšej úrokovej sadzby treba sledovať aj ročnú percentuálnu mieru nákladov.

Pri vyplácaní starého úveru k výročiu fixácie vám nevzniknú žiadne náklady spojene  s predčasným vyplatením. Pokiaľ to bude mimo fixácie, tak počítajte s poplatkom za vystavenie vyčíslenia, a s pokutou 1% z aktuálneho zostatku istiny.

Ak máte viac rôznych úverov (spotrebné, kreditné karty, debet) a zakladaná nehnuteľnosť má dostatočnú hodnotu, je možnosť spojiť všetky úvery do jedného (konsolidácia úverov). Je rozdiel mať úrok cca 1,5% na hypotéke, alebo 9 – 22% na spotrebných úveroch. Pre váš rodinný rozpočet je výhodou nižšia mesačná splátka, nevýhodou predĺžená splatnosť.

Treba brať do úvahy aj ako dlho hypotéku splácate. V prvých rokoch splácania sa splácajú vo väčšej miere úroky a istina vám klesá minimálne. Príklad : ak refinancujete 10-ročný úver a nový bude na 20 rokov, tak aj pri nízkej úrokovej sadzbe sa vám náklady pravdepodobne zvýšia. Preto je potrebné posudzovať aj náklady z minulosti.

Ak chcete ušetriť na prenose hypotéky, sledujte akciové ponuky všetkých bánk. Okrem nižšieho úroku niektoré banky ponúkajú odpustenie poplatkov za poskytnutie úveru, zaplatenie znaleckého posudku, zaplatenie poplatku vklad do katastra.

S refinancovaním hypotéky vám najlepšie poradí odborník na hypotéky, ktorý vám pripraví ponuky viacerých bánk , ušetrí vám veľa času a hlavne zjednoduší celý proces vybavenia hypotéky.

Ak sa chcete poradiť o danej problematike, neváhajte kontaktovať profesionálneho makléra.

Ak sa vám článok páčil, dajte Páči sa mi to alebo článok zdieľajte so svojimi priateľmi, alebo napíšte komentár.

Pridaj komentár