• tel.: 0905 887 140
  • e-mail : maros@maroschamula.sk

Prestanú ceny bytov rásť ?

22jan, 2017
0
Situácia z konca minulého roka sa už iste nezopakuje. Developeri v posledných mesiacoch predstavovali jeden projekt za druhým v snahe predať byty kým si na ne ľudia dokážu lacno požičať.…

Prestanú ceny bytov rásť ?

Situácia z konca minulého roka sa už iste nezopakuje. Developeri v posledných mesiacoch predstavovali jeden projekt za druhým v snahe predať byty kým si na ne ľudia dokážu lacno požičať. Vlaňajší rekordne silný záujem o nové aj staré byty síce zrýchlil nárast cien, tie však stále nedosiahli predkrízový vrchol. Mimoriadny dopyt sa po sprísnení poskytovania hypoték postupne utlmí a rovnako aj rast cien. V štatistikách sa však prejaví veľký počet bytov v nadštandardných projektoch v lepších lokalitách s nadpriemernými cenami.

Medziročne najviac zdraželi jednoizbové byty (o vyše 11 %) a najpomalšie päťizbové (zhruba o 5 %). Najdrahšie bolo v sledovanom období bývanie v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 818 eur za meter štvorcový, ktorá je viac ako dvojnásobne vyššia ako vo väčšine ostatných slovenských krajoch.

Dvojciferné medziročné zdraženie zaznamenali Maďarsko a Lotyšsko. Južní susedia Slovenska si udržujú nárast nad 10 percentami už od začiatku roku 2015. Predtým však krajina pocítila jeden z najvýraznejších a najdlhších poklesov v únii.

Silný nárast cien vykázal Eurostat pri väčšine krajín. Slovensko sa so 7,5-percentným zvýšením cien ocitlo na piatom mieste, keď ceny rýchlejšie rástli aj v Bulharsku a Portugalsku. Naopak, v Rakúsku predchádzajúci výrazný nárast cien prudko pribrzdil. Dlhodobo slabšie rastú ceny domov a bytov v Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Poľsku a Fínsku. Posledné dve krajiny, ktoré sa ešte nevymanili z pokrízového poklesu, sú Cyprus a Taliansko.

Pridaj komentár