• tel.: 0905 887 140
  • e-mail : maros@maroschamula.sk

Viete o tejto zákonnej povinnosti ? Zmluva o sprostredkovaní predaja nehnuteľnosti v písomnej podobe

18mar, 2017
0
Zo zákona má realitná kancelária povinnosť uzatvoriť sprostredkovateľskú zmluvu v písomnej podobe (zákon č. 102/2014 Z.z.) a klientovi odovzdať podpísanú zmluvu.
Klienti sú tým zo zákona chránený pred predajom, alebo prenájmom…

Viete o tejto zákonnej povinnosti ? Zmluva o sprostredkovaní predaja nehnuteľnosti v písomnej podobe

Zo zákona má realitná kancelária povinnosť uzatvoriť sprostredkovateľskú zmluvu v písomnej podobe (zákon č. 102/2014 Z.z.) a klientovi odovzdať podpísanú zmluvu.

Klienti sú tým zo zákona chránený pred predajom, alebo prenájmom bez ich vedomia.

Bežne sa ešte aj dnes stáva, že neseriózny realitný makléri sťahujú ponuky zo súkromnej inzercie, od iných realitných kancelárií a takýmto spôsobom inzerujú dané nehnuteľnosti. Predávajúci o ničom nevie a stráca kontrolu nad predajom svojho majetku.

Na druhej strane sú klienti čo nechcú dopredu nič podpisovať a tým pádom nemôžu využívať služby realitnej kancelárie.

Sprostredkovateľská zmluva sa väčšinou uzatvára pri nábore nehnuteľnosti priamo u klienta mimo prevádzkových priestorov realitnej kancelárie a tým spadá pod režim Zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho v znení neskorších predpisov (zákon číslo 102/2014 Z.z.)

Realitná kancelária pri porušení zákona môže byť potrestaná zo strany ŠOI až do výšky 16.500 EUR. Pri opakovanom porušení zákona výška pokuty môže byť až 33.000 EUR.

Sprostredkovateľská zmluva by mala obsahovať :

údaje sprostredkovateľa (RK)

údaje záujemcu (majiteľa nehnuteľnosti)

údaje nehnuteľnosti z listu vlastníctva

– predmet dohody, povinnosti sprostredkovateľa, povinnosti záujemcu, predajnú sumu, resp. sumu prenájmu, výšku sprostredkovateľskej provízie, jej splatnosť, zánik zmluvy, výpoveď zmluvy, záverečné ustanovenia, podpísané kde, dátum a samozrejme netreba zabudnúť na podpisy obidvoch strán. Pokiaľ je viac majiteľov nehnuteľnosti, na zmluve by mali byť uvedené údaje všetkých spoluvlastníkov a tiež by mali byť všetci podpísaný, resp. môžu poveriť jedného z nich splnomocnením, aby ich zastupoval v danej veci.

Zmluvu si pred podpisom riadne prečítajte, všetky nejasnosti si dajte vysvetliť a pokiaľ máte stále nejasnosti, dajte si ju vysvetliť odborníkovi. Ak ju podpíšete o pár dní neskôr nič nestratíte. Treba myslieť na to, že predávate svoj majetok, čo bežný človek robí raz, dvakrát za život.

Predávajte a prenajímajte s istotou.

Ak sa chcete poradiť o danej problematike, neváhajte kontaktovať profesionálneho makléra.

Ak sa vám článok páčil, dajte Páči sa mi to alebo článok zdieľajte so svojimi priateľmi, alebo napíšte komentár.

Pridaj komentár