• tel.: 0905 887 140
  • e-mail : maros@maroschamula.sk

POZOR, ZMENY PRI HYPOTÉKACH OD 1. JÚLA 2017

10júl, 2017
0
Od 1. júla 2017 sa zvýšila rezerva, ktorú musia banky odpočítať z príjmu žiadateľa pri schvaľovaní žiadosti o hypotekárny úver na 10%. Doteraz to bolo 5% a od roku 2018…

POZOR, ZMENY PRI HYPOTÉKACH OD 1. JÚLA 2017

Od 1. júla 2017 sa zvýšila rezerva, ktorú musia banky odpočítať z príjmu žiadateľa pri schvaľovaní žiadosti o hypotekárny úver na 10%. Doteraz to bolo 5% a od roku 2018 sa daná rezerva znovu zvýši o 20%.

Podmienky získania úveru sú prísnejšie, ale na druhej strane to vedie k ochrane klientov pred finančnými problémami.

100% – né financovanie sa znižuje na minimum. To znamená, že klienti budú mať lepšiu splátkovú disciplínu, keď na bývanie použijú vlastné nasporené financie. Je možnosť zvyšnú časť riešiť aj spotrebným úverom. Spotrebný úver na dofinancovanie kúpy má splatnosť maximálne 8 rokov, vyššiu úrokovú sadzbu ako hypotéka a klient musí mať dostatočný príjem, aby bol v banke priechodný a vedel splácať obidva úvery.

Príjem sa bude posudzovať za posledných 6 mesiacov (existujú výnimky, keď je klient kratšie zamestnaný). Od príjmu sa odráta životné minimum a vypočítaná splátka úveru. Klientovi musí ostať 10% príjmu. Toto číslo sa od 1.1.2018 zvýši na 20%. Ďalej banka k aktuálnej úrokovej sadzbe pripočítava 2% (napr. úrok 1,5% + 2% = 3,5%) a posudzuje žiadosť tak, či by bol klient schopný splácať úver z daného príjmu pri úroku 3,5% (pre prípad zvýšenia úrokov v budúcnosti).

Zmeny sa dotýkajú aj živnostníkov. Okrem daňového priznania môžu banky žiadať aj aktuálny príjem, ktorý by mal potvrdiť, či máte stále približne rovnaké príjmy ako v minulom roku.

Úrokové sadzby sú v dnešnej dobe na minime a už nemajú kam klesať, preto je výhodnejšie zvoliť fixáciu na dlhšie obdobie (rozdiel medzi fixáciami je malý). Tým máte istotu pevnej splátky na dlhšie obdobie.

Ak sa chcete poradiť o danej problematike, neváhajte kontaktovať profesionálneho makléra.

Ak sa vám článok páčil, dajte Páči sa mi to alebo článok zdieľajte so svojimi priateľmi, alebo napíšte komentár.

Pridaj komentár