• tel.: 0905 887 140
  • e-mail : maros@maroschamula.sk

7 najväčších chýb pri predaji nehnuteľnosti

03jan, 2021
0
Plánujete predať svoju nehnuteľnosť? Veľa majiteľov to skúsila sama a veľa majiteľov urobilo veľa chýb. Ale vy ich urobiť nemusíte. Tu je 7 najväčších chýb pri predaji nehnuteľnosti.
1. Stanovenie predajnej…

7 najväčších chýb pri predaji nehnuteľnosti

Plánujete predať svoju nehnuteľnosť? Veľa majiteľov to skúsila sama a veľa majiteľov urobilo veľa chýb. Ale vy ich urobiť nemusíte. Tu je 7 najväčších chýb pri predaji nehnuteľnosti.

1. Stanovenie predajnej ceny

Ako určím predajnú cenu? Ak bude nízka, tak prerobíte a ak bude vysoká, tiež prerobíte. Takto to funguje. Ak bude vysoká, tak vaša nehnuteľnosť bude nepredajná, postupne ju budete znižovať a tým strácate čas a peniaze. Kupujúci nedôverujú takým ponukám, kde sa často mení cena.
Výsledok? Cenu znižujete, znižujete, nakoniec skončíte pod reálnou cenou a žiadny konkrétny kupujúci.

2. Prezentácia

Keď chcete dobre predať, musíte to aj dobre ponúkať. Pripravíte popis nehnuteľnosti, sám si to nafotíte. Stačí to? Aký je ideálny popis? Koľko fotografií? 3D pôdorys? Videoprezentácia?
Výsledok? Vaša prezentácia nie je pútavá, zaujme len málo kupujúcich, tým pádom sa vám to ťažšie predáva a predávate dlho, alebo predáte za nižšiu cenu.

3. Predávate sám

Čím viac kupujúcich sa o predaji dozvie, tým lepšie. Pripravený inzerát zavesíte na web a čakáte na budúcich kupujúcich. Súkromná osoba má menej možností inzercie a o inzerciu sa treba každý deň starať, čo je časovo pomerne náročné. Telefón začína zvoniť a kupujúci žiadny. Sú to len realitné kancelárie a ponúkajú vám svoje služby.
Výsledok? Veľa telefonátov od maklérov, samé sľuby a žiadny konkrétny kupujúci.

4. Obhliadky

Chcete predať za reálnu cenu? Nehnuteľnosť treba dôkladne pripraviť, odprezentovať, zaujať kupujúcich, t.z. vsadiť na „prvý dojem“ – ten je veľmi dôležitý.
Výsledok? Všetko pripravíte a na obhliadky chodia rôzny ľudia a vy ich neviete vyselektovať, či sú to vážny záujemcovia, alebo makléri, alebo špekulanti. Neviete kto vám volá. Takéto obhliadky nie sú efektívne a vy strácate čas a domáce pohodlie a môžete riskovať aj vykradnutie vašej nehnuteľnosti.

5. Viac maklérov

To je najväčšia chyba: „Čím viac maklérov, tým väčšia ponuka a rýchlejší predaj“. Kupujúci vidia, že danú nehnuteľnosť ponúka viacej RK za rôzne ceny a pre nich je to jasný signál, že môžu na každého makléra tlačiť na zníženie ceny. Kupujúci volajú všetkým maklérom a s každým vyjednávajú. Vy máte pocit, že o nehnuteľnosť je veľký záujem a opak je pravdou. Záujemca je len jeden a chce zľavu. Keď predávate cez jednu RK a jedného makléra, všetko máte pod kontrolou. Viete s kým pravidelne komunikujete a kto príde na obhliadku.
Výsledok? Niekoľkonásobná ponuka vašej nehnuteľnosti s rôznymi cenami vyvoláva pochybnosti u kupujúcich a makléri sa nebudú snažiť na 100% predať vašu nehnuteľnosť, keď vedia, že je to v ponuke x krát.

6. Zabudnite na kamarátske rady
Nedajte na „kamarátske“ rady typu: „veď sused predal svoj byt za toľko“ a pod…..Dobrý kamarát by Vám mal povedať „radšej sa obráť na profesionála v realitách.“
Výsledok? Za „dobré kamarátske“ rady dotyčná osoba nenesie zodpovednosť. Chyby, ktoré urobíte pri predaji vašej nehnuteľnosti, vás môžu stáť veľmi veľké peniaze.

7. Zmluvy a kataster

Predaj nehnuteľnosti robíte väčšinou 1- až 2-krát za život, Je to veľmi vážna vec. Akékoľvek zmluvy stiahnuté z webu sú všeobecné, môžu obsahovať skryté nástrahy, ktoré nepostrehnete, ktorá bude pre vás ta pravá a aktuálna? To je hazard s vašim majetkom. Bez ohľadu na to, či ste predávajúci alebo kupujúci, kúpna zmluva by mala byť formulovaná tak, aby v čo najväčšej miere ochránila vaše práva. Ochráni vás pred prípadnými problémami a možnými situáciami, ktoré môžu vzniknúť počas prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, ale aj po tomto procese.
Výsledok? Môže sa stať, že prídete o peniaze, nehnuteľnosť a ostanú vám len súdne spory a podlomené zdravie.

Absolvovať celý realitný obchod je náročné, od prípravy, inzerciu, cez obhliadky, až po výslednú prípravu zmlúv. Je to náročné na čas a v neposlednom rade aj na financie. Zvážte, či vám odborník na reality nepomôže viac ako si myslíte a hlavne nezachráni viac ako je jeho odmena za vykonanú prácu.

Na stavbu domu, opravu pračky alebo auta si tiež objednáte odborníka.

Odborník na reality vás prevedie celým realitným obchodom od prvého kontaktu až po posledný podpis.

Pokiaľ máte akékoľvek nejasnosti, čo sa týka realít a ich financovania a potrebujete bližšie informácie, veľmi rád vám na ne zodpoviem.

Ak sa vám článok páčil, dajte Páči sa mi to alebo článok zdieľajte so svojimi priateľmi, alebo napíšte komentár.

 

Pridaj komentár